Postępowanie restrukturyzacyjne w swoim założeniu wskazanym w Ustawie Prawo Restrukturyzacyjne chroni dłużnika przed upadłością i pozwala na ochronę majątku przedsiębiorstwa np. przed egzekucją komorniczą, wypowiadaniem umów i ma na celu zawarcie układu z wierzycielami.
Prawo restrukturyzacyjne wyróżnia różne typy postępowań restrukturyzacyjnych:
- postępowanie o zatwierdzenie układu;
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
Jeszcze do końca listopada 2021 r. istnieje możliwość zainicjowania uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Jego głównym celem jest przeprowadzenie sprawy restrukturyzacyjnej w maksymalnie krótkim czasie i przy minimum formalności. Dlatego o otwarciu uproszczonej restrukturyzacji decyduje sam dłużnik, dokonując – po spełnieniu szeregu formalności – stosownego obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Od tego momentu biegnie czteromiesięczny termin na złożenie do sądu wniosku o zatwierdzenie układu.
Na mocy postępowania restrukturyzacyjnego właściciel firmy ustala ze swoimi wierzycielami plan oddłużenia przedsiębiorstwa. W praktyce jest to zatem możliwość dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym spłacaniu zobowiązań powstałych do tej pory. W trakcie postępowania dłużnik nie musi płacić swoich zobowiązań – tych powstałych przed otwarciem postępowania. Stopień redukcji zobowiązań zależny jest od sytuacji majątkowej dłużnika oraz możliwości jego przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja nie polega jednak tylko na redukcji zobowiązań. Trzeba przygotować i wprowadzić w życie plan restrukturyzacyjny który pomoże dłużnikowi odzyskać możliwości wykonania układu.
Ogólnie rzecz biorąc jest to kompleksowe podejście do uzdrowienia sytuacji przedsiębiorstwa, uniknięcia upadłości i spłatę zgodnie z propozycjami układowymi wierzytelności, bądź też jej części jeżeli tak stanowi układ.
Zostaw komentarz