W dzisiejszym odcinku poradnika piszę o pierwszych symptomach niewypłacalności – stanu, do którego żaden przedsiębiorca nie chce doprowadzić.
Staram się odczarować restrukturyzację. Uchronić firmy przed upadłością. Pomóc w utrzymaniu biznesu na powierzchni. Jeśli potrzebujesz już dziś wsparcia to napisz do mnie: w.lukaszowicz@fortis-restrukturyzacje.pl. W treści maila znajdziesz ankietę. Wypełnij ją. Pomoże Ci zrozumieć czy już jesteś na skraju niewypłacalności?
Wczesne sygnały problemów finansowych.
Symptomy niewypłacalności są najczęściej identyczne dla wszystkich firm – niezależnie od branży, skali obrotu czy liczby klientów.
Jednak te firmy, które wcześnie rozpoznają sygnały problemów finansowych mogą uniknąć upadłości i skorzystać biznesowo z restrukturyzacji.
Oto najczęstsze sygnały, które ja widzę wśród swoich klientów:
- nieterminowe regulowanie zobowiązań finansowych;
- spadek zamówień lub kontraktów;
- rosnące koszty operacyjne bez odpowiedniego wzrostu przychodów;
- trudności w uzyskaniu finansowania zewnętrznego;
- utrata kluczowych klientów lub partnerów biznesowych.
Wypełnij teraz ankietę. Sprawdź czy symptomy niewypłacalności dotyczą także Ciebie?
Ankieta: Symptomy niewypłacalności firmy.
Jak zacząć restrukturyzację?
Rozpoczęcie procesu restrukturyzacji wymaga podjęcia kilku kluczowych kroków. Oto co powinieneś zrobić, aby skutecznie przeprowadzić restrukturyzację swojej firmy:
- Oceń stan finansowy firmy: Na początek dokładnie przeanalizuj stan finansów swojej firmy. Zidentyfikuj główne problemy i określ, jakie działania są konieczne, aby je rozwiązać.
- Skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym: Skonsultuj się z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. Doradca pomoże Ci ocenić sytuację i zaproponuje odpowiednie kroki. Jego wsparcie będzie nieocenione na każdym etapie procesu.
- Opracuj plan restrukturyzacji: Wspólnie z doradcą stwórz plan restrukturyzacji, zawierający konkretne działania, harmonogram oraz oczekiwane rezultaty.
- Negocjuj z wierzycielami: Rozpocznij negocjacje z wierzycielami, aby uzyskać zgodę na nowe warunki spłaty zobowiązań. Współpraca z doradcą restrukturyzacyjnym zwiększa szanse na korzystne porozumienie.
- Złóż formalny wniosek: Złóż formalny wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego do odpowiedniego sądu. Doradca restrukturyzacyjny pomoże w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji.
- Zrealizuj plan: Po zatwierdzeniu planu przez sąd, przystąp do jego realizacji. Monitoruj postępy, wprowadzaj korekty i współpracuj z doradcą, aby osiągnąć zamierzone cele.
Ciekawostka
Zgodnie z przepisami prawa, firma może być uznana za niewypłacalną, jeżeli opóźnienia w płatnościach przekraczają trzy miesiące.
A już za tydzień…
- Rodzaje restrukturyzacji: który jest dla Ciebie najlepszy?
- Omówienie różnych typów postępowań restrukturyzacyjnych.
- Dowiesz się, jakie są dostępne opcje restrukturyzacji i która z nich może być najkorzystniejsza dla Twojej firmy.
Zapamiętaj z tego maila: Wczesne rozpoznanie sygnałów problemów finansowych i podjęcie działań restrukturyzacyjnych może znacząco poprawić sytuację firmy, zapobiegając poważniejszym trudnościom i umożliwiając jej dalszy rozwój.
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się ze mną: w.lukaszowicz@fortis-restrukturyzacje.pl