Rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc prawną dla przedsiębiorców w kryzysie finansowym powoduje, że coraz więcej biur rachunkowych nawiązuje w tym zakresie współpracę z doradcami restrukturyzacyjnymi.
Zagrożenie przedsiębiorcy likwidacją oznacza dla biura rachunkowego ryzyko utraty klienta. Można jednak temu zapobiec. Kooperacja biura rachunkowego z doradcą restrukturyzacyjnym gwarantuje wsparcie i obsługę klientów w zakresie restrukturyzacji sądowej i pozasądowej. A w konsekwencji oddalenie widma upadłości i likwidacji.
Jak pomaga doradca restrukturyzacyjny?
Ekspert z tej dziedziny występuje w postępowaniach restrukturyzacyjnych i sanacyjnych oraz innych czynnościach związanych z procesem restrukturyzacji przedsiębiorcy, takich jak:
- przygotowanie analizy prawno-ekonomicznej w zakresie obejmującym ustalenie istnienia przesłanek otwarcia postępowań restrukturyzacyjnych;
- opracowanie analizy przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej dłużnika;
- dobór trybu restrukturyzacji dostosowanego do potrzeb dłużnika przy uwzględnieniu jego sytuacji;
- reprezentowanie interesów dłużników oraz wierzycieli w postępowaniach restrukturyzacyjnych – negocjacje ze stronami;
- tworzenie planów restrukturyzacyjnych;
- testowanie prywatnego wierzyciela na potrzeby układu z wierzycielami publicznoprawnymi.
Ze wsparcia doradców restrukturyzacyjnych korzystają przedsiębiorcy z różnych branż, m.in. budowlanej czy produkcyjnej, a także rolnicy.
Korzyści z restrukturyzacji dla klienta biura rachunkowego
Restrukturyzacja firmy pozwala ochronić majątek dłużnika oraz ustalić plan spłaty dla wierzycieli z reguły rozłożony na kilka lat, wstrzymując jednocześnie działania komornicze.
Przedsiębiorców przed upadłością mogą uratować cztery procedury restrukturyzacyjne:
- postępowanie o zatwierdzenie układu – obecnie z uwagi na szybkość otwarcia, koszty i szeroką ochronę dla przedsiębiorstwa przed postępowaniami egzekucyjnymi zarówno komorniczymi, jak i administracyjnymi to najczęściej wybierana forma postępowania restrukturyzacyjnego. W tej chwili jest to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj restrukturyzacji, stanowi ponad 90% wszystkich postępowań. Jego otwarcie i uzyskanie ochrony przed wierzycielami może zająć zaledwie kilka dni.
- Przyspieszone postępowanie układowe.
- Postępowanie układowe.
- Postępowanie sanacyjne.
Restrukturyzacja: wygrywają wszyscy
Restrukturyzacja firmy to postępowanie, które niewypłacalnej lub zagrożonej niewypłacalnością firmie stwarza szansę na uniknięcie upadłości i zawarcie układu z wierzycielami, a w konsekwencji odzyskanie rentowności i dalsze prowadzenie działalności.
Największą zaletą restrukturyzacji jest to, że korzyści odnoszą wszyscy: dłużnik, który ma szansę ocalić swój biznes, wierzyciel, który może odzyskać środki nieosiągalne w razie likwidacji firmy dłużnika i biuro rachunkowe – mogąc dalej świadczyć swoje usługi na rzecz klienta.