1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne która daje możliwość przedsiębiorcom niewypłacalnym bądź zagrożonym niewypłacalnością ratować swoje firmy. Przedsiębiorców przed upadłością mają ratować cztery procedury restrukturyzacyjne:
Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu?
Postępowanie o zatwierdzenie układu to rozwiązanie dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy chcą szybko zawrzeć układ z wierzycielami bez konieczności przeprowadzania długotrwałego procesu sądowego. Procedura opiera się na przepisach dotyczących postępowania o zatwierdzenie układu, jednak różni się zakresem ochrony i dynamiką działania. Od momentu obwieszczenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych dłużnik zyskuje automatyczną ochronę przed egzekucjami i wypowiedzeniem kluczowych umów. Postępowanie to ma czasowy charakter i musi zakończyć się zawarciem układu w ciągu 3 miesięcy – w przeciwnym razie zostaje umorzone z mocy prawa.
Nowa procedura ma czasowy charakter. Dzięki niej przedsiębiorca może uniknąć złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Od 1 grudnia 2021 r. wchodzi z pewnymi zmianami do systemu prawa restrukturyzacyjnego na stałe.
Biorąc pod uwagę zakres podmiotowy, postępowanie o zatwierdzenie układu przeznaczone jest dla:
Krajowe prawo restrukturyzacyjne przewiduje, że przedsiębiorca może skorzystać z tej procedury tylko jeden raz. Reglamentacja odnosi się do obwieszczenia o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu, którego nie można powtórzyć, bez względu na to, jak się zakończyło.
Wśród podstawowych zadań nadzorcy należy w szczególności wskazać:
Celem postępowania sanacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika,
Postępowanie sanacyjne charakteryzuje się największym rygoryzmem oraz największym zaangażowaniem organów władzy publicznej spośród wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych.
Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego mienie służące do prowadzenia przedsiębiorstwa oraz należące do dłużnika staje się masą sanacyjną. Często dłużnik jest pozbawiany zarządu własnego i jest ustanawiany zarządca.
Ten tryb postępowania umożliwia zarządcy przeprowadzenie wielu działań, które wpływają w istotny sposób na realizację celów sanacji. Jest to między innymi:
Jak przebiega postępowanie sanacyjne?
Ogólny schemat postępowania restrukturyzacyjnego przedstawia się następująco: